Niezależnie od tego, czy cieknącą wodę zauważymy od razu, czy zastaniemy mieszkanie dopiero w momencie, gdy będzie całkowicie zalane – zawsze jest to niemiłe wydarzenie, którego skutki mogą pozostać z nami na długo. Dlatego tak ważne prawidłowe osuszanie mieszkania po zalaniu. Przeczytaj, co należy zrobić i uniknij długofalowych konsekwencji.

Osuszanie z użyciem specjalistycznego sprzętu

Jeśli mamy możliwość kupienia lub wypożyczenia sprzętu, możemy osuszać ściany po zalaniu mieszkania przy pomocy osuszacza powietrza. Obniżenie poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach będzie skutkowało odparowywaniem wody z murów.

Możemy wynająć osuszacz kondensacyjny, który działa na podobnej zasadzie jak klimatyzacja. Powietrze schładza się w parowniku i woda się skrapla, a następnie trafia do zbiorniczka.

Profesjonalne osuszanie

Osuszanie ścian po zalaniu mieszkania samodzielnie lub przy użyciu wspomnianego sprzętu często okazuje się niewystarczające. Szczególnie w przypadku, gdy zalaniu uległa spora powierzchnia. By być pewnym, że ściany będą dosuszone całkowicie, najlepiej zlecić te czynności firmie zajmującej się tym profesjonalnie. Wiedza i doświadczenie pracowników sprawią, że dopasują oni procedurę osuszania ścian i posadzek do konkretnego przypadku i wykonają ją skutecznie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w postaci wilgoci i pleśni.

Dokładne osuszanie mieszkania po zalaniu jest bardzo ważne, aby uniknąć pękania ścian, zapadania podłogi czy rozprzestrzenienia się pleśni i grzybów. Warto cierpliwie przeprowadzić cały proces i upewnić się, że ściany są już suche. Dopiero wtedy można wyremontować mieszkanie i przestawić wszystkie sprzęty na swoje miejsce. Poza osuszeniem substancji budynku warunkiem zdrowego środowiska jest likwidacja powstałej korozji biotycznej lub modyfikacja środowiska tak, aby nie było warunków do rozwoju grzybów i pleśni.