Zalanie mieszkania to nieprzyjemne zdarzenie, które może przydarzyć się każdemu. Jego skutkiem zazwyczaj są zawilgocone mury, zniszczone podłogi oraz sprzęty. Źródłem problemów mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zalania mieszkania?

1. Nieszczelny dach

Na ryzyko zalania przez nieszczelny dach najbardziej narażone są osoby, których mieszkania zlokalizowane są na najwyższych kondygnacjach budynków wielomieszkaniowych. Skutkiem nieszczelności są zacieki oraz degradacja tynków i powłok malarskich. Przed ponownym nałożeniem nowej farby należy usunąć usterkę, a następnie przeprowadzić profesjonalne osuszanie ścian.

2. Pęknięta rura w pionie

Przyczyną zalania mieszkania może być pęknięcie rury doprowadzającej wodę. Aby zminimalizować wielkość strat, należy niezwłocznie zamknąć zawór główny, odciąć dopływ wody i wezwać fachowców. Podobnie, jak w poprzednim wypadku po usunięciu usterki należy osuszyć ściany.

3. Pęknięty wężyk doprowadzający wodę

Wodę do pralki, zmywarki i innych urządzeń domowych dostarcza się za pomocą elastycznych węży wykonanych najczęściej z tworzyw sztucznych. Pęknięcie lub niekontrolowane zsunięcie się wężyka z miejsca mocowania może doprowadzić do zalania mieszkania. Jego skutkiem zwykle są uszkodzone meble i podłogi.

4. Zalanie przez sąsiada

Bardzo często zdarza się, że przeciekający wężyk powoduje nie tylko zalanie własnego mieszkania, ale również tego znajdującego się piętro niżej. W takiej sytuacji zgodnie z obowiązującymi przepisami można przeprowadzić osuszanie mieszkania na koszt sprawcy zdarzenia.

5. Powódź lub deszcz nawalny

Zmieniający się klimat sprzyja pojawianiu się nawałnic i deszczów nawalnych, które mogą doprowadzić do zalewania mieszkań i domów. Osuszanie budynku po takim zdarzeniu nie jest łatwe i wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie wilgoci zalegającej w murach.

Podsumowanie

Zalanie mieszkania to zdarzenie losowe, którego niekiedy nie da się przewidzieć i uniknąć. Aby minimalizować ryzyko jego wystąpienia, warto pamiętać o regularnych przeglądach urządzeń oraz instalacji wodnych natomiast po zalaniu należy przeprowadzić proces osuszania zawsze z wariantem odgrzybiania i impregnacji przeciw korozji biotycznej.