Najważniejszym elementem każdego budynku, który odpowiada za jego stabilność, są fundamenty. Jest to również element, który ma bezpośredni kontakt z gruntem, w efekcie czego, może dojść do jego zwilgotnienia. Jakie niesie to konsekwencje? Czy warto osuszać fundamenty?

Czym spowodowane jest zawilgotnienie fundamentów?

Powodów wilgoci w fundamentach może być kilka. Najczęstszym z nich jest niewłaściwe hydroizolowanie fundamentów jeszcze na etapie budowy budynku. Może być to związane z nierzetelnie przeprowadzonym procesem budowy lub z wiekiem obiektu. W przypadku starszego budownictwa nie stosowano bowiem hydroizolacji. Do zawilgotnienia może dojść również przez niezwykle długie wystawienie na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, np. podtopienia.

Sposoby osuszenia fundamentów

Wśród sposobów na osuszenie fundamentów wymienić można działania mniej lub bardziej skuteczne. Bardzo popularne i jednocześnie najprostsze jest odkopanie fundamentów, a następnie osuszenie ich. Po tej czynności poddawane są one procesowi hydroizolacji  w celu uniknięcia kolejnych zawilgoceń. Metoda ta ma jednak wadę, jaką jest konieczność uzależnienia całego procesu od warunków atmosferycznych. Alternatywą są  metody inwazyjne takie jak iniekcja.

Skutki zawilgotniałych fundamentów

Efektem pojawiającej się na fundamentach wilgoci będzie znacznie zmniejszony komfort użytkowania budynku. Wilgoć będzie przez cały czas przedostawać się do jego wnętrza, powodując łuszczenie się farby czy uszkadzanie ścian wykonanych z płyty gipsowej. Warto zaznaczyć również, że wilgoć na ścianach, w połączeniu z niską temperaturą w nieodpowiednio dogrzanym budynku będzie powodować szybki rozwój grzyba, który bardzo negatywnie wpływa na zdrowie domowników.

Jak widać wilgotne fundamenty mogą powodować bardzo liczne problemy zarówno eksploatacyjne, jak i zdrowotne. Dlatego warto osuszać fundamenty wraz z odtworzeniem izolacji jak najszybciej, ponieważ każdy rok zwłoki może doprowadzić do pogorszenia się stanu technicznego budynku i zdrowia mieszkańców lub użytkowników.