Wilgoć może spowodować wiele negatywnych konsekwencji dla ludzkiego zdrowia oraz struktury budynku. Warto wiedzieć, z jakiego powodu powstaje i co zrobić, aby się jej pozbyć. Nadmierne zawilgocenie może dotyczyć zarówno nowych, jak i starych obiektów, a nieprawidłowo wykonana izolacja przeciwwilgociowa jest źródłem poważnych problemów.

Czym jest wilgoć eksploatacyjna?

Wilgoć eksploatacyjna występuje pod postacią pary wodnej wnikającej w strukturę ścian. Pochodzi z ciepłego, wilgotnego powietrza w pomieszczeniach. Największy problem występuje w sezonie grzewczym, gdy różnica temperatur między wnętrzem budynku a środowiskiem zewnętrznym jest wysoka. Wilgoć nieustannie może przenikać przez ściany w postaci pary wodnej i powodować wiele negatywnych konsekwencji.

Jak ograniczyć wpływ wilgoci eksploatacyjnej na budynek?

Warto podjąć działania mające na celu ograniczenie wpływu wilgoci eksploatacyjnej na budynek. Podstawą jest skuteczna wentylacja pomieszczeń. Tylko dzięki odpowiedniej wymianie powietrza można uniknąć negatywnych skutków nadmiaru wilgoci. Jest to szczególnie ważne w łazience oraz kuchni, czyli w miejscach, w których generowanie pary wodnej jest najwyższe.

Już na etapie budowy należy zadbać o nie wytwarzanie mostków termicznych i wilgociowych w przebiegu ścian. Wykonując działania poprawnie, w struktury budynku będzie wnikało mniej wilgoci. Najczęściej stosuje się folię paroizolacyjną z zakładkami o szerokości minimum 15 cm, pamiętając o ich sklejeniu.

Oprócz pary wodnej oddziałującej na budynek, problemem może być również kapilarne podciąganie wilgoci z gruntu. Jeżeli izolacja przeciwwilgociowa fundamentów została wykonana nieprawidłowo, niestety w obiekcie pojawi się duży problem. Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj stosowanych przez firmy budowalne materiałów, jak i staranność w przeprowadzaniu całego procesu. Korzystając z usług renomowanej firmy zajmującej się izolacją przeciwwilgociową, unikniesz jakichkolwiek problemów z negatywnym oddziaływaniem wilgoci na budynek oraz Twoje zdrowie.