Istnieją pewne błędy przy budowie domu, które mogą skutkować nieprawidłową hydroizolacją fundamentów i ich zawilgoceniem. Jeśli po kilku latach od budowy widzisz niepokojące zmiany w okolicy fundamentów, koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj trzy oznaki nieprawidłowo zaizolowanych fundamentów. Dowiedz się też, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
Oznaki nieprawidłowej hydroizolacji fundamentów
Przy budowie domu ważny jest rodzaj budynku i warunki hydrologiczne , na podstawie których dobiera się odpowiedni rodzaj izolacji. Istotne jest też wybranie dobrych materiałów izolacyjnych, na których lepiej nie oszczędzać. Przy izolacji fundamentów nie można też się spieszyć czy pomijać lub upraszczać żadnych etapów pracy, by nie popełnić opłakanych w skutkach błędów technicznych. Jeśli uważasz, że hydroizolacja fundamentów twojego budynku została źle zrobiona lub w ogóle niewykonana, zwróć uwagę na poniższe objawy:
- zawilgocenie ścian – szczególnie widoczne na ścianach parteru, tuż nad przyziemiem; wilgoć może być widoczna w postaci brudnych plam, a także łuszczącego się tynku;
- zagrzybienie – porost pleśniowy, białe lub ciemne wykwity na elewacji;
- nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach położonych na parterze budynku czy w piwnicy.
- pojawiająca się woda w pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu.
Skutki wilgotnych fundamentów
Naprawa źle wykonanej hydroizolacji fundamentów lub sporządzenie nowej nie jest szybkie ani proste, tym bardziej jeśli budynek jest już wykończony i zamieszkany. To również dość kosztowne przedsięwzięcie, jednak konieczne do wykonania, jeśli chcemy pozbyć się nadmiaru wilgoci z budynku. Jeśli hydroizolacja fundamentów zostanie tym razem wykonana porządnie, zgodnie z procedurami i ze specyfikacją techniczną materiałów – będzie to inwestycja na lata. Nieodpowiednie zabezpieczenie budynku grozi natomiast uszkodzeniami konstrukcji czy zagrożeniem dla zdrowia dla jego mieszkańców.
Naprawa źle zaizolowanych fundamentów
Wykonanie trwałej hydroizolacji fundamentów nie koniecznie wymaga ich odkopania oraz skucia posadzek a następnie wykonania wstępnego osuszania i odgrzybiania fundamentów. Jeśli istnieje potrzeba i zidentyfikowano przecieki, wykonuje się konieczne naprawy. Najbardziej skuteczna metoda polega na odtworzeniu izolacji z jednoczesnym osuszeniem i odgrzybieniem w procesie wytwarzania izolacji.
Ważne jest, by hydroizolacja fundamentów została przeprowadzona przez sprawdzoną firmę stosującą się do wszystkich procedur budowlanych. Dzięki temu nie ryzykujemy zaburzeniem konstrukcji budynku i zyskujemy gwarancję suchych fundamentów przez długi czas.