Piwnica to pomieszczenie, które jest szczególnie narażone na występowanie wilgoci. Jest to związane z jego lokalizacją, a także specyfiką użytkowania. Nagromadzona w piwnicy wilgoć może być bardzo niebezpieczna. Sprawdź, jakie są powody jej występowania i dlaczego tak ważne jest to, by jak najszybciej zlikwidować ten problem.
Skąd bierze się wilgoć w piwnicy?
Wilgoć w piwnicy może powstawać z różnych powodów. Może przenikać do pomieszczenia z gruntu, jeżeli nie zastosowano wcześniej izolacji pionowej lub poziomej, lub też, gdy hydroizolacja piwnicy jest słabej jakości. Wówczas wilgoć wnika w ściany konstrukcyjne posadowione na fundamencie.
Oznaki nadmiernej wilgoci w Twojej piwnicy
Każdy niepokojący sygnał w piwnicy powinien wzbudzić Twoją czujność. Rekomenduje się regularne sprawdzenie zawilgocenia ścian za pomocą wilgotnościomierza. Podstawowe oznaki poważnego problemu to m.in. brudne i mokre ściany, łuszcząca się farba, a także odspajanie się tynku. To potwierdzenie tego, że woda dostała się do murów. Często towarzyszy temu nieprzyjemny zapach stęchlizny, a z czasem pojawiają się również pleśń i grzyby. Niezbędne jest wtedy profesjonalne osuszenie piwnicy, a także wykonanie w niej hydroizolacji.
Dlaczego wilgoć może być tak niebezpieczna?
Wilgoć w piwnicy jest niebezpieczna z kilku powodów. Przede wszystkim negatywnie wpływa na mury budynku i całą jego konstrukcję. Przekłada się to na szybszą korozje materiałów i z czasem może powodować poważne zagrożenie konstrukcji budynku. Ponadto wilgoć powoduje większe ubytki ciepła i podwyższone rachunki eksploatacyjne. Szkodliwe grzyby i pleśnie negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców i mogą powodować poważne jednostki chorobowe. To tylko kilka powodów, dla których wilgoć w piwnicy jest niebezpieczna i warto od razu z nią walczyć. Im problem bardziej się rozwinie, tym trudniej będzie sobie z nim poradzić.