Przydomowy balkon lub taras to wprost idealne miejsce do swobodnego wypoczynku i organizowania kameralnych spotkań w gronie najbliższej rodziny bądź znajomych. Aby dobrze spełniał swoją funkcję, a przy okazji prezentował się estetycznie przez długi czas, musi zostać w odpowiedni sposób zabezpieczony przed wilgocią. Porządna hydroizolacja balkonu zapewni trwałość i wytrzymałość konstrukcji.
Szeroki wybór materiałów uszczelniających
W naszej strefie klimatycznej balkony i tarasy są narażone przede wszystkim na destrukcyjne oddziaływanie opadów deszczu i śniegu, zmiennych temperatur, a także promieniowania słonecznego. Wymienione czynniki mogą bezpośrednio przyczyniać się do uszkadzania struktury zastosowanych komponentów, a tym samym obniżania trwałości całej konstrukcji. Ogromne zagrożenie stanowi zwłaszcza wnikanie wody w głąb warstw posadzkowych. Z tego względu niezbędna jest solidna hydroizolacja balkonu. Do jej wykonania warto wykorzystać cementową bazę mineralną wzbogaconą polimerami, papę uzyskaną z osnowy szklanej i powłoki bitumicznej, folię z włókniną polipropylenową, matę uszczelniająco-kompensującą, ewentualnie płynną membranę z żywicy poliuretanowej.
Przeciekanie to podstawowy problem
Nieprawidłowo zrealizowana hydroizolacja balkonu lub tarasu powoduje przedostawanie się dużej ilości wilgoci poprzez zewnętrzną warstwę w postaci płytek ceramicznych, drewnianych desek, paneli kompozytowych czy bloków kamiennych. W rezultacie na powierzchni powstają brzydkie zarysowania (obniżające atrakcyjność obiektu), a ściany i fundamenty budynku mieszkalnego ulegają powolnemu niszczeniu, co wymaga podjęcia kosztownych działań naprawczych. Do konsekwencji nieprawidłowo wykonanej izolacji tarasu zaliczamy także:
- pękanie i odpadanie wierzchnich elementów wykończeniowych (np. płytek)
- kruszenie się fug
- rozwój szkodliwych dla zdrowia grzybów, pleśni, roztoczy i bakterii
- korozję zbrojenia konstrukcji nośnej
- przenikanie wilgoci do pomieszczeń.
Hydroizolacja balkonu i tarasu bardzo skutecznie eliminuje ryzyko poważnych zawilgoceń i uszkodzeń architektonicznych, zapobiegając w ten sposób stratom finansowym związanym z koniecznością przeprowadzania napraw. Pamiętajmy, że suche ściany zmniejszają znacznie straty ciepła w okresie zimowym.