Poziom wilgotności powietrza, czyli jego nasycenia parą wodną nie powinien przekraczać 65 procent. Długotrwałe utrzymywanie się wilgoci sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Aby nie dopuścić do ich powstania, warto sprawdzić, czy zamieszkiwany dom jest narażony na negatywne działanie wilgoci.

Przenikanie wilgoci przez mury

Podstawową przyczyną zawilgoconych ścian jest nieprawidłowo wykonana hydroizolacja budynku lub jej brak. Skutkiem popełnionych podczas stawiania domu błędów będzie podciąganie wilgoci od podłoża przez mury. Najczęściej występujące objawy podciągania kapilarnego to odpadające tynki lub odklejające się tapety w miejscu łączenia podłogi ze ścianami, białe, proszkowe plamy z soli wytrącających się z wody, a także plamy wilgoci widoczne u podstawy ścian. W przypadku wykrycia takich problemów konieczne jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w walce z wilgocią w domach. W takiej sytuacji niezbędne jest osuszenie i izolacja fundamentów, aby wilgoć ponownie nie przenikała do murów. Zastosowanie nowoczesnych urządzeń i materiałów pozwala na skuteczne odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowych w sposób trwały i bezpieczny dla budynków.

Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach

Na problemy z nadmierną wilgotnością narażone są również domy, w których nieprawidłowo działa wentylacja. Objawem problemów z wilgocią w pomieszczeniach będą zaparowane szyby, a także utrzymujący się zapach stęchlizny we wnętrzach. Jeżeli regularne wietrzenie pomieszczeń i stosowanie pochłaniaczy wilgoci nie pomaga, a higrometr cały czas wskazuje wilgotność przekraczającą 65%, niezbędne jest wezwanie fachowców. Specjaliści mogą zaproponować montaż wentylacji higrosterowanej, która będzie się uruchamiać w sposób automatyczny w momencie wykrycia nadmiaru wilgoci w powietrzu. W przypadku pojawienia się na ścianach wykwitów pleśni i grzybów, niezbędne będzie odgrzybienie pomieszczeń.

Podsumowanie

Oznaki nadmiernej wilgotności w domu są dosyć charakterystyczne. W razie ich wykrycia należy niezwłocznie podjąć działania zmierzające do przywrócenia przyjaznego dla zdrowia mikroklimatu w pomieszczeniach.