Wilgoć kapilarna to zjawisko rosnącej wilgotności muru w wyniku zasysania wód gruntowych w górę budynku. Większość materiałów budowlanych posiada wewnątrz swojej struktury sieć naczyń włosowatych zwanych kapilarami – wilgoć przedostaje się do nich z gruntu. Tego typu zjawisko występuje szczególnie w ścianach starszych budynków, w których nie zastosowano izolacji przeciwwilgociowej lub użyto materiałów izolacyjnych nieodpowiedniej jakości lub w budynkach nowych z wadami izolacji gdzie spolaryzowane cząsteczki H2O wspinają si w kapilarach pionowo do góry.

Przyczyny pojawiania się wilgoci kapilarnej

Niezależnie od poziomu wód podskórnych wilgoć zawarta w glebie poprzez fundament wędruje w kapilarach do ścian powyżej poziomu fundamentów o ile nie natrafi po drodze na prawidłowo wykonane hydroizolacje poziome.

W jaki sposób poradzić sobie z zawilgoceniem kapilarnym?

Wilgoć kapilarna pojawia się z reguły w dolnych częściach budynku. Na powierzchni ściany można dostrzec rozwarstwianie się i odpadanie tynku. Nie należy bagatelizować takich oznak, ponieważ wskazują one na duży poziom zawilgocenia muru Za pomocą iniekcji wstrzykiwane są specjalne preparaty, które tworzą szczelną warstwę izolacyjną. Samo suszenie ścian bez odtworzenia izolacji poziomej przeciwwilgociowej będzie bez skuteczne a nawet przyśpieszy proces pulweryzacji tynków i ścian.

Najpierw likwidacja przyczyny czyli prawidłowa hydroizolacja, odtworzenie izolacji, bez tego zabiegu problem będzie powracał.

W celu skutecznego wyeliminowania możliwości pojawienia się wilgoci kapilarnej najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa fundamentów w szczególności pozioma a dodatkowo izolacja pionowa.