Wilgoć w domu nigdy nie jest pożądanym zjawiskiem. Razem z nią pojawiają się szkodliwe grzyby, które powodują występowanie poważnych chorób, a także przyspieszają zużycie eksploatacyjne materiałów konstrukcyjnych. Poznaj rodzaje wilgoci występującej w domu i sprawdź, jak skutecznie pozbyć się tego problemu.

Rodzaje wilgoci

Istnieje kilka kryteriów, według których klasyfikuje się różne rodzaje wilgoci. Ze względu na to, w jakim momencie trafia ona do domu, wyróżnia się wilgoć:

  • eksploatacyjną,
  • z wad izolacji
  • technologiczną.

Ta pierwsza jest zjawiskiem normalnym i wiąże się z charakterystyką użytkowania domów mieszkalnych. Odpowiednia wentylacja sprawia, że tego typu wilgoć nie powinna stanowić zagrożenia. Wilgoć budowlana i technologiczna pojawia się na etapie budowy domu lub jego remontu. Odpowiednie dogrzanie budynku pozwala na poradzenie sobie z nią. Powodem do niepokoju jest stan, w którym wilgoć technologiczna utrzymuje się zbyt długo.

Przyczyny powstawania wilgoci

Drugi podział wilgoci wskazuje na bezpośrednie jej przyczyny. W tym wypadku wyróżnia się:

  • zalanie (także powódź),
  • kondensację pary wodnej,
  • roboty wykończeniowe lub remontowe,
  • podciąganie kapilarne (tzw. wilgoć od ziemi),
  • podwyższoną higroskopijność materiałów budowlanych.

Jak radzić sobie z wilgocią w domu?

Jeżeli w Twoim domu pojawi się wilgoć, to należy ją jak najszybciej zniwelować. Wszystko po to, aby zachować wysoką efektywność eksploatacji nieruchomości, a także zadbać o bezpieczeństwo domowników. W tym celu stosuje się m.in. osuszacze powietrza, nagrzewnice, pochłaniacze wilgoci, czy też dedykowane preparaty chemiczne. Jeżeli domowe sposoby nie są wystarczające, to warto skorzystać ze wsparcia fachowców. Nasza firma oferuje profesjonalne osuszanie pomieszczeń, a także takie prace jak odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowej w Warszawie i okolicach.

Poprawa izolacji ogranicza przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu i korzystnie wpływa na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Przekłada się to również na obniżenie rachunków eksploatacyjnych. Jeżeli interesuje Cię izolacja przeciwwilgociowa w Warszawie lub okolicach, to zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.