Wilgoć w domu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co bywa bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Podpowiadamy, na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę. Poznaj najważniejsze informacje i zadbaj o komfort we własnych czterech kątach.
Kuchnia i łazienka
Łazienka jest najbardziej wilgotną przestrzenią w domu z uwagi na stałą obecność wody. Ta najczęściej pojawia się wokół prysznica, wanny i umywalki. Natomiast wilgoć w kuchni może być spowodowana częstym myciem naczyń. Regularne wietrzenie pomieszczeń i unikanie parowania pozwoli Ci zapanować nad sytuacją. W razie potrzeby sięgnij po specjalne środki chemiczne od renomowanych producentów.
Piwnica
Piwnica to zazwyczaj ciemne oraz rzadko wentylowane pomieszczenie. Wilgoci sprzyja również podziemna lokalizacja. Jeżeli w piwnicy znajduje się suszarka, pralka lub inny sprzęt, wydzielający parę wodną, problem bywa jeszcze trudniejszy. Konsekwencją może być grzyb na ścianie i suficie, a także osłabienie konstrukcji budynku. Dodatkowo to w piwnicy ujawnią się w pierwszej kolejności problemy z izolacją przeciwwilgociową i przeciwwodną budynku.
W takich przypadkach warto postawić na wsparcie specjalistów, którzy zaproponują odtwarzanie izolacji przeciwwilgociowej. Eksperci skorzystają ze sprawdzonych narzędzi, aby zadbać o szybkie i bardzo dokładne osuszenie przestrzeni. Następnie wykonają izolację, która ochroni cztery kąty przed pojawieniem się wody. To skuteczne i sprawdzone rozwiązanie.
Pokoje
Wilgoć powstaje bardzo często w przestrzeniach, w których suszy się ubrania. Ponadto dotyka również miejsca łączenia się ciepłego i zimnego powietrza (punkt rosy np. przy oknach, na ścianach i na suficie). Utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz regularne wietrzenie pomieszczeń zapewni domownikom codzienny komfort.
Zawsze zanim zaczniemy jakiekolwiek działania musimy stwierdzić czy hydroizolacje są prawidłowe i jeżeli tak to można zmieniać parapety bytowe w pomieszczeniach natomiast przy wadach izolacji przeciwwilgociowych należy zacząć od ich odtworzenia.