Wilgoć w domu lub w mieszkaniu sprzyja powstawaniu grzybów pleśniowych. Jeżeli wilgotność powietrza w mieszkaniu jest za wysoka, a ponadto brakuje odpowiedniej wentylacji – wówczas na ścianach możemy zaobserwować czarne lub zielone wykwity pleśni oraz utrzymujący się nieprzyjemny zapach. Niestety, pleśń wywołuje choroby, m.in. układu oddechowego i alergie.
Dlaczego w mieszkaniu pojawia się wilgoć?
Najczęściej wilgoć występuje w mieszkaniu wtedy, gdy nie ma odpowiedniej izolacji, ponieważ przenika ona przez ściany (np. przy opadach atmosferycznych). Woda spływa po ścianach i dostaje się do wewnątrz poprzez niewielkie szczeliny. Sprzyjają temu również niedrożne rynny oraz nieszczelne dachy i kominy.
Innym częstym powodem wilgoci w domu jest dostawanie się wilgoci przez podłogę, zwłaszcza, jeżeli mamy w domu piwnicę. Jeżeli brakuje odpowiedniej izolacji, wilgoć od dołu dostaje się do środka budynku.
Wilgoć pojawia się również w domach, w których nie ma wentylacji lub system wymiany powietrza działa nieprawidłowo. Wówczas para wodna powstająca podczas codziennej eksploatacji nie zostaje odprowadzana, lecz gromadzi się w środku budynku. Wilgotność znacznie podwyższają niektóre czynności domowe. Kąpiel, prysznic, gotowanie czy też suszenie ubrań – to wszystko powoduje zwiększenie wilgotności powietrza w naszym domu. Dlatego też najczęściej zawilgocone pomieszczenia to łazienki i kuchnie.
Jak zapobiec powstawaniu wilgoci w domu?
Już na etapie stawiania budynku możemy zapobiec powstawaniu wilgoci np. poprzez wykonanie odpowiedniej izolacji fundamentów oraz systemu wentylacji. Dzięki temu zabezpieczymy ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z podłoża, a tym samym przed długotrwałym zawilgoceniem fundamentów oraz zadbamy o prawidłową wymianę powietrza i odprowadzanie wilgoci z wewnątrz.
Jeśli jednak wilgoć już wdarła się do mieszkania, warto zdecydować się na profesjonalne osuszanie budynków. Obecnie do wyboru są różne metody m.in. osuszanie kondensacyjne, które polega na skraplaniu pary wodnej unoszącej się w danym pomieszczeniu. Można również zrealizować osuszanie ścian lub podłóg (np. po zalaniu), poprzez osuszanie kondensacyjne (ustawienie w pomieszczeniu specjalnego urządzenia pochłaniającego wilgoć).
Podsumowując, wilgoć w domu to zjawisko niekorzystne, lecz można mu zapobiec – zarówno na etapie budowania budynku, jak i w późniejszym czasie. Najważniejsze jest jednak odnalezienie przyczyny nadmiernej wilgoci i wyeliminowanie jej, ponieważ nieprawidłowe warunki w mieszkaniu będą powodowały ponowne zawilgocenie.